3% podwyżki dla nauczycieli w 2026 roku? ZNP mówi: to za mało

Prezydium Zarządu Głównego ZNP sprzeciwia się zaproponowanej w ustawie budżetowej 3-procentowej waloryzacji wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli w 2026 roku. Zdaniem związku tak niski wzrost płac pogłębi kryzys płacowy w oświacie i nie zachęci młodych ludzi do wyboru zawodu nauczyciela.

ZNP podkreśla, że podwyżki z 2024 roku miały charakter wyrównawczy po latach zaniedbań, a waloryzacja o 5% w 2025 roku nie poprawiła realnie sytuacji płacowej. Wynagrodzenia nauczycieli – w relacji do płacy minimalnej i przeciętnego wynagrodzenia – nadal nie osiągają poziomu z 2012 roku, podczas gdy pensje w gospodarce rosną znacznie szybciej.

Związek domaga się wyższych podwyżek w 2026 roku, likwidacji spłaszczenia wynagrodzeń między nauczycielami bez stopnia awansu a nauczycielami mianowanymi (różnica 161 zł brutto) oraz pilnego procedowania obywatelskiej inicjatywy „Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli”.

Zdaniem ZNP potrzebne są pilne, systemowe i długofalowe rozwiązania, które realnie poprawią sytuację materialną nauczycieli i wzmocnią prestiż zawodu.

POWIĄZANE WPISY

16.06.2026

Szkolenie Przewodniczących Oddziałowych Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP Okręgu Lubelskiego

W dniach 19–22 maja 2026 r. w Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym w Puławach odbyło się szkolenie dla...

Czytaj więcej

14.06.2026

3 procent podwyżki dla nauczycieli? To nie jest realizacja obietnic

Rząd zaproponował, aby w 2027 roku wynagrodzenia pracowników sfery budżetowej wzrosły o 3 procent. Dla nauczycieli...

Czytaj więcej



KATEGORIE

Aktualności

NAJNOWSZE WPISY