Uroczystość „Nauczyciele – nauczycielom Majdanka” połączona z upamiętnieniem Tajnego Nauczania

27 października 2025 roku odbyła się uroczystość złożenia wieńca pod pomnikiem „Nauczyciele – nauczycielom Majdanka”, upamiętniającym nauczycieli – ofiary niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku.

Wydarzenie miało szczególny charakter, ponieważ zostało połączone z upamiętnieniem działalności Tajnej Organizacji Nauczycielskiej (TON), która w czasie okupacji niemieckiej prowadziła tajne nauczanie i walczyła o zachowanie polskiej tożsamości narodowej poprzez edukację.

W hołdzie wszystkim pedagogom, którzy z narażeniem życia prowadzili działalność oświatową w konspiracji oraz tym, którzy zginęli za swoją misję, złożono wieńce i zapalono znicze. Na uroczystość zaproszeni byli członkowie Prezydium i Zarządu Okręgu Lubelskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego.

To ważna lekcja historii i przypomnienie o odwadze oraz poświęceniu nauczycieli w czasie wojny – tych, którzy uczyli mimo zakazów, oraz tych, którzy za swoją postawę zapłacili najwyższą cenę.

POWIĄZANE WPISY

16.06.2026

Szkolenie Przewodniczących Oddziałowych Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP Okręgu Lubelskiego

W dniach 19–22 maja 2026 r. w Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym w Puławach odbyło się szkolenie dla...

Czytaj więcej

14.06.2026

3 procent podwyżki dla nauczycieli? To nie jest realizacja obietnic

Rząd zaproponował, aby w 2027 roku wynagrodzenia pracowników sfery budżetowej wzrosły o 3 procent. Dla nauczycieli...

Czytaj więcej



KATEGORIE

Aktualności

NAJNOWSZE WPISY